Ռուստամ Բաքոյանը հանդիպել է ամերիկահայ բժիշկ-սրտաբան, Հայկական միջազգային բժշկական հիմնադրամի հիմնադիր-նախագահ Սալբի Ագարակյանի հետ
Անգնահատելի է մարդու առողջությունը: Դուք մարդկանց նոր կյանք եք տալիս. ասել է  ՀՀ ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր, ԱԺ մարդու իրավունքների պաշտպանության եւ հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ Ռուստամ Բաքոյանն ամերիկահայ բժիշկ-սրտաբան, Հայկական միջազգային բժշկական հիմնադրամի հիմնադիր-նախագահ Սալբի Ագարակյանի հետ մայիսի 20-ին խորհրդարանում կայացած հանդիպմանը:
ԱԺ պատգամավորը երախտագիտություն է հայտնել Սալբի Ագարակյանին` Իրաքի եւ Հայաստանի` ծագումով եզդի քաղաքացիներին, հատկապես` երեխաներին բուժելու, նրանց լսողությունը վերականգնելու համար:
Նշվել է, որ բարեգործական ծրագրերի շրջանակում համագործակցությունը շարունակական է: «Պատրաստակամ եմ միասին աշխատել եւ օգտակար լինել հիվանդ երեխաներին»,- ասել է Ռուստամ Բաքոյանը:
Շնորհակալություն հայտնելով Ազգային ժողովում հյուրընկալվելու համար` ամերիկահայ բժիշկ-սրտաբանը տեղեկացրել է, որ այս տարվա ընթացքում կվիրահատվի 16 երեխա:
Նա նշել է նաեւ, որ լսողական իմպլանտները եվրոպական երկրներում բավականին թանկ են: Վիրահատությունները կատարվում են Կառավարության, Առողջապահության նախարարության, Էրեբունի հիվանդանոցի եւ Հայկական միջազգային բժշկական հիմնադրամի աջակցությամբ:
Սալբի Ագարակյանը շեշտադրել է համատեղ աշխատանքի անհրաժեշտությունը: Նա կարեւորել է 21-րդ դարի զարգացած բժշկական տեխնոլոգիաների ներդրումը մեր երկրի առողջապահական համակարգում:

Встреча Р.Бакояна с учредителем-президентом Армянского международного медицинского фонда кардиологом С.Агаракян
“Здоровье человека бесценно. Вы дарите людям новую жизнь”, - отметил 20 мая на встрече с американским кардиологом, учредителем-президентом Армянского международного медицинского фонда С.Агаракян член фракции "Гражданский договор", заместитель председателя Постоянной комиссии НС по правам человека и общественным вопросам Р.Бакоян.
Депутат НС поблагодарил С.Агаракян за лечение езидских граждан Ирака и Армении, особенно детей, и восстановление их слуха.
Отмечено, что сотрудничество в рамках благотворительных программ продолжается. Р.Бакоян выразил готовность к совместной работе в пользу больных детей.
Выразив признательность за прием в НС, армянский кардиолог из США сообщила, что в этом году будут прооперированы 16 детей.
Она также отметила, что слуховые импланты в европейских странах стоят довольно дорого. Операции проводятся при поддержке правительства, Министерства здравоохранения, больницы “Эребуни” и Армянского международного медицинского фонда.
С.Агаракян, подчеркнув необходимость совместной работы, особо отметила внедрение передовых медицинских технологий XXI в. в систему здравоохранения РА.